Biberiye, antik çağlardan beri hem mutfağın hem de şifacıların baş tacı olmuş bir bitki. Kullanım alanı saymakla bitmiyor: Biberiye yağı, biberiye kolonyası, biberiye çayı, biberiye yaprağı, biberiyeli tütsü, biberiyeli saç ve cilt bakım ürünleri… Eşsiz kokusuyla kötü ruhları uzak tuttuğuna inanılan bu müthiş bitkinin hikâyesini, faydalarını, en çok da günümüzde kullanılan biberiyeli bakım ürünlerini senin için araştırdık…

Ey Rosmarinus Officinalis! Hayır büyü yapmadık, ama mucizeler yaratmada usta bir bitkinin Latince “deniz” anlamına gelen adını söyledik. Biberiyeanlamından da anlaşıldığı üzere deniz kıyısında, özellikle de Akdeniz ve Ege kıyılarında yetişiyor. Dört mevsim yeşil kalan ve soluk mavi çiçek açan çalımsı bir mucize bitki. Baharat, sakinleştirici, tütsü, cilt bakım neferi, hastalık savaşçısı, hafıza dostu, ağrı kesici, kas gevşetici diye saymaya başlıyor, ama bitiremiyoruz. İşte mucizevi faydaları… 

Biberiyenin Faydaları 

Güçlü bir antioksidan olan bitki, A, C, B6, B1 ve B9 vitaminlerini içeriyor. Demir, bakır, kalsiyum, magnezyum ve manganez açısından zengin, serbest radikallere karşı ise oldukça koruyucu. İşte bazı etkileri:

 1. Hafıza güçlendirici: Unutkanlık ve hafıza kaybına oldukça iyi gelen bir bitki olduğu ilk olarak Antik Yunan’da keşfedilmiş. Bu devirde dikkatlerini toplamak ve derse odaklanmak için saçlarına biberiye dalları yerleştiriyor öğrenciler. Bugün de aromaterapide konsantrasyon ve hafıza denince ilk akla gelen bitki bu. 
 2. Mide yatıştırıcı: Mide bulantısı, şişkinlik ve kabızlık gibi rahatsızlıklarda çayı oldukça etkili. Anti inflamatuar etkisi nedeniyle mideyi, bağırsakları ve sindirim sistemini düzenliyor. 
 3. Antioksidan: Bugün tıp dünyasında en çok konuşulan faydalarından biri de antioksidan ve anti kanserojen yapısı. Güçlü içeriği nedeniyle başta kanser olmak üzere bağışıklık sistemini tehdit eden pek çok hastalığa karşı koruma sağlıyor. 
 4. Ağrı kesici: Biberiyenin, özellikle de biberiye yağının migrene karşı etkili olduğu biliniyor. Sinüsleri açan, rahatlatan ve yatıştıran kendine has esansıyla baş ağrısı çekenlerin yanı sıra, kas ağrısı ve romatizmayla başı dertte olanlar için de bir baş ucu bitkisi. 
 5. İdrar söktürücü: Çok iyi bir idrar söktürücü. Tuz, yağ, toksin ve patojenlerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlıyor. 
 6. Sakinleştirici: Modern kaotik dünyanın nimetlerinden(!) olan stresi minimize etmede de etkisi büyük. Çayı, anksiyete ve stresle mücadele eden kişilerde sakinleştirici bir etki yaratabiliyor. 
 7. Dezenfektan: Yağı ve suyu hem dâhili hem harici temizlikte kullanılabilen güçlü bir temizleyici.

Süper güç biberiye yağı 

Bitkinin kendisinden damıtılarak elde edilen biberiye yağı, hem kokusu hem içeriği itibariyle oldukça güçlü. Bu nedenle kullanım şekline dikkat etmek gerekiyor. Bu özel yağın faydalarını bulan kişi ise doktor ve botanikçi Paracelsus. 16. yüzyılda yaptığı araştırmalar sonucunda yağın kullanım alanlarını keşfeden ünlü bilim insanı, bugün pek çok ilacın içerisinde bu bitkinin kullanılabilmesinin de önünü açmış oluyor. 

Biberiye yağı faydaları  

 • Kokusu ve içeriğiyle ağız sağlığında dezenfektan olarak kullanılıyor. 
 • Buharı, solunum rahatsızlıklarına iyi geliyor. 
 • Ağrı olan bölgeye masajla uygulandığında ağrı kesici ve rahatlatıcı etki gösteriyor. 
 • Buhurdanlıkta sıcak suya damlatılarak kullanımı odaklanma, sakinleşme ve kaygıyı giderme açısından fayda sağlıyor. 
 • Seyreltilerek kullanımı iltihapların giderilmesi ve yaraların tedavisinde yardımcı. 
 • Saç diplerine uygulandığında saç köklerini güçlendiriyor, yeni saçların çıkmasını sağlıyor. 

Dikkat!: Biberiye yağının bir damlası için bile binlerce biberiye bitkisinin damıtıldığını hayal et. İşte bu yüzden etkisi oldukça güçlü ve tek başına, seyreltilmeden kullanılmaması gerekiyor. Badem yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi baz yağların içine sadece birkaç damla damlatarak harici olarak kullanabilirsin. 

Saç ve cilt bakımında biberiye 

Gelelim saça ve cilde olan faydalarına. Biberiye özü içeren cilt bakım ürünlerinin en temel işlevlerinden biri antiaging olmaları. Vitamin ve minerallerle dolu bu antioksidan bitki, cildin kalitesini iyileştirmede, parlaklığını artırmada ve leke tedavisinde oldukça etkili. Bu nedenle Kore kozmetiği içerisinde oldukça sık kullanılıyor. 

Biberiyenin cilde faydaları 

 • Yaşlanma karşıtıdır. 
 • Leke gidericidir. 
 • Cilt yatıştırıcı ve yenileyicidir. 
 • Cilt sıkılaştırıcıdır. 
 • Antiseptik ve antimikrobiyal olması nedeniyle akneye, dermatite ve egzamaya iyi gelir. 
 • Kuruluğa iyi gelir. 
 • Kan dolaşımını artırır. 
 • Cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. 

Cildin yoğun nem istiyorsa:

Senin için biberiyeli cilt bakım ürünü önerimiz 

https://www.justinbeauty.net/aromatica-rosemary-refresh-toner-ferahlatici-biberiye-tonigi-mini 

Biberiyenin saça faydaları 

Biberiyeli doğal saç bakım ürünlerinin ve şampuanların düzenli kullanımı saç derisinin beslenmesi açısından önemli. Kepekle ve saç dökülmesiyle mücadelede de yine gerçek bir savaşçı olduğunu söyleyebiliriz. 

 • Saç köklerini güçlendirir. 
 • Saç dökülmesini durdurur. 
 • Saç beyazlamasını yavaşlatır. 
 • Saç derisini besler ve ölü kafa derisinden yeni saç çıkmasına yardımcı olur. 
 • Saçların kırılmadan uzamasını sağlar. 

Saçların dökülüyorsa:

Biberiyeli doğal şampuan önerimiz 

 https://www.justinbeauty.net/aromatica-rosemary-scalp-scaling-shampoo-400ml-biberiye-ozlu-sac–sac-derisi-sampuani 

Saçlarının dökülmesini önlemede biberiyeyi tercih edebilir,  

Yaşlanma karşıtı etkisiyle biberiyeli cilt bakım ürünlerini kullanabilir,  

Stres için bir nefes biberiye koklayabilir,  

Bir tutam biberiye ile yemeğine lezzet ve sağlık katabilirsin. 

Biberiyenin şifası hep seninle olsun! 

Biberiye içeren tüm doğal ürünlerimizi incelemek ister misin? O halde tıkla. 

Bir yorum yaz