Çay ağacı, kozmetiklerde en çok tercih edilen bitkilerden biri. Kore kozmetik ürünlerinde de farklı ürünlerde karşımıza çıkan çay ağacının çok sevilmesinin nedeni içerdiği aktif maddelerin cilt üzerindeki mucizevi etkileri! Antibakteriyel ve antifungal etkinliği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış olan çay ağacı özütlerini sabunların içeriğinde de görmeye başladık. Peki nedir çay ağacı sabunu, faydaları nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Latince ismi Melaleuca alternifolia olan ağacın yapraklarından elde edilen çay ağacı esansiyel yağı, doğanın her şeye iyi gelen gizli silahı olarak ün kazanmıştır. Çay ağacının hafif kekremsi, kendine has kokusu, “en iyi koku” ödülünü kazanmayabilir ancak cilt üzerindeki olumlu etkileri bir dizi çalışmada kanıtlanmıştır. Bu nedenle el, yüz ve saç sabunundan akne tedavisine kadar her üründe çay ağacı yağı ve ekstrelerinin ortaya çıkması şaşırtıcı değil. 

Çay Ağacı Sabunu Ne İşe Yarar?

Çay ağacı yağının antimikrobiyal özellikleri onu dermatolojik ürünlerin vazgeçilmez içeriklerinden biri yapar, özellikle özel amaçlar için tasarlanmış sabunların formülasyonu için biçilmiş kaftandır. Örneğin, önemli bilim dergilerinden biri olan İsviçre Molecules dergisinde yayınlanan bir makalede, çay ağacı yağının tek başına veya bilinen diğer ilaçlarla birlikte kullanımında ilaçlara dirençli gram-negatif bakteriler gibi zorlu bakterilere karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

Bu nedenle, çay ağacı sabununun en büyük potansiyel faydalarından biri, diğer antimikrobiyal maddelere direnen bakterileri ortadan kaldırmaktır. Daha geniş araştırmalar çay ağacı yağının antifungal, antienflamatuar, antiparaziter ve antiseptik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Yani bakterileri ortadan kaldırmak için ister el sabunu olarak kullan, istersen de bir temizlik malzemesi olarak değerlendir!

Çay Ağacı Sabununun Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı sabunu, tepeden tırnağa -abartmıyoruz, birçok cilt problemi için faydalı bir içerik. Peki nedir bunlar? Örneğin; saçlarda oluşan kepek problemine ve aşırı yağ üretimine, aknelere, yanıklara, matlaşmış cilt görünümüne hatta mantarlara karşı bile oldukça etkili! Dilersen çay ağacı sabununun faydalarını daha detaylı bir şekilde inceyelim.

  • Akneler

Cilt için çay ağacı yağı üzerine yapılan araştırmaların çoğu, sivilce önleyici ve gözenek temizleyici olarak kullanımının ne kadar başarılı olduğuna işaret ediyor. Bu araştırmalar gösteriyor ki, antibakteriyel ve antienflamatuar etkileri sayesinde çay ağacı yağının -dolayısıyla çay ağacı sabununun- kızarıklığı azalttığını, gözenekleri arındırdığını ve mevcut sivilcelerin iyileşmesini destekler nitelikte!

  • Matlaşmış Cilt Görünümü

Çay ağacı sabunu sadece sivilcelerle savaşmak ve sivilceleri önlemekle kalmaz, aynı zamanda o nemli, Instagram filtresi parıltısını elde etmene de yardımcı olur.

Yine bir araştırma sonucu, katılımcıların bir çay ağacı sabunu kullandıklarında daha iyi hidrasyon ve daha az yağlılık yaşadıklarını belirledi.

  • El ve Ayak Temizliği

Hemen el yıkama sevgini düşün ve bunu 10’la çarp. Çay ağacı sabunu antibakteriyel özelliği sayesinde çok güçlü ve doğal bir dezenfektan. Bu sayede ellerini ve ayaklarını çay ağacı sabunuyla yıkayarak bakterilere elveda diyebilirsin. Özellikle ayaklarda yaşanan mantar problemine ve mantara bağlı olarak meydana gelen kaşıntıya doğal bir çözüm sunar. Ayrıca tırnak batmasından kaynaklı oluşan iltihabın giderilmesi konusunda da oldukça başarılı.

  • Saçlar

Saç bakımında da yüksek bir başarı gösteren çay ağacı sabunu; pul pul dökülme önleyici, iltihap önleyici ve mantar önleyici özelliklerinin tümü, saç derisini yatıştırmak için devreye girer. Saçtaki yağ üretimini dengeler ve kepek probleminin önüne geçer. Elveda, küçük konfetiler!

BONUS: Her zaman sanki duştan yeni çıkmışız gibi kokabilsek harika olmaz mıydı? Günün sonunda daha çok ortaokul beden dersinden çıkmış gibi hissederiz, terleriz!

Tek başına kokusuz olan ter, cildimizdeki bakterilerle karıştığında çok da hoş olmayan bir kokuyla kendini hissettiriyor. Fakat elinde antibakteriyel çay ağacı sabunu olanların konuyla ilgili endişelenmesine gerek yok!

Çay Ağacı Sabunu Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı sabununu hangi aktif cilt problemin için kullanırsan kullan, buradaki en önemli noktanın düzenli kullanım olduğunu unutmamak gerekir. Yağlı ciltten aknelere, yanıktan mantara birçok cilt problemi üzerinde başarı göstermiş çay ağacı sabunundan maksimum fayda elde etmek için düzenli bir rutin oluşturmayı unutma!

Çay Ağacı Sabunu Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer çay ağacı sabunu kullanıyorsan, dikkat etmen gereken birkaç önemli nokta var. Bunlardan biri, çay ağacı sabununu kullanırken ağız çevrenden uzak tutman. İkincisi ise göz çevrenden uzak tutman. Bunların dışında şifalı çay ağacı sabununu nemden uzak, kuru ve serin yerlerde saklaman kullanım ömrü açısından faydalı olacaktır.

Yorum Yazın