Öyle bir vitamin ki, cildinin pek çok ihtiyacı için bire bir! Cilt beyazlatıcı, leke giderici, yaşlanma karşıtı, hücre yenileyici, sıkılaştırıcı, nemlendirici, sivilcelere karşı mücadeleci… Evet, saymakla bitmedi. Niacinamide, yani diğer adıyla vitamin B3 içeren cilt bakım ürünleri, pırıl pırıl, pürüzsüz ve lekesiz bir cildin olmazsa olmazları arasında…

Son yıllarda adını sık sık duymaya başladığımız niacinamide, leke giderici ve cilt beyazlatıcı ürünlerde ilk göze çarpan içeriklerden biri. Işıl ışıl bir görünümün en önemli faktörlerinden olan bu özel vitaminin faydalarını öğrenip şaşırmaya ne dersin? 

Bonus olarak en sevilen niacinamide’li cilt bakım ürünü önerilerimizi de ekledik!

Niacinamide nedir?

Vitamin B3’ün niacin ve niacinamide olmak üzere iki formu var. Suda çözünen bir B vitamini formu olan niacinamide, nikotinik asit olarak da biliniyor. Hem oral hem de harici kullanımının cilt üzerindeki olumlu etkileri bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bu özel vitaminin kullanım alanı oldukça geniş. Öne çıkan etkileri; erken yaşlanma belirtilerini önlemek, cilt rengini düzenlemek ve akneli cildi yatıştırmak şeklinde. Nemlendiricilerden cilt beyazlatıcı serumlara, toniklerden göz kremlerine kadar bugün pek çok ünlü markanın cilt bakım ürünlerinde niacinamide var.

Niacinamide hangi besinlerde bulunur?

Enerji vitamini olarak da bilinen niacinamide pek çok besinin içerisinde mevcut. Isıya, oksidasyona ve sıcaklığa oldukça dayanıklı bir vitamin formu. Yiyeceklerde daha çok serbest şekilde ya da proteinlere bağlı olarak bulunuyor. Beslenmede niacinamide alımını artırmak için aşağıdaki besinlerden ağırlıklı olarak tüketebilirsin.

 • Kuru baklagiller
 • Et ve balık ürünleri
 • Ceviz, fındık ve fıstık başta olmak üzere bazı kuru yemişler
 • Süt
 • Yumurta
 • Brüksel lahanası, brokoli, kale, karnabahar, pazı, ıspanak gibi sebzeler

Neyse ki niacinamide’in müthiş etkilerinden faydalanmak için tasarlanmış çok etkili cilt bakım ürünleri var! Niacinamide krem seçeneklerinin yanı sıra niacinamide serum, tonik, esans veya ampullerden kullanarak vitamin B3 etkisini cildinde hissedebilir, Koreli kadınların ışıltılı, pürüzsüz ve sağlıklı cilt görünümlerinin sırrına bir adım daha yaklaşabilirsin.

Niacinamide faydaları ve ürün önerileri

Leke önleyici ve cilt beyazlatıcı

Niacinamide içeren cilt bakım ürünlerinin cilt beyazlatıcı / ton dengeleyici özelliği en önemli faydalar arasında yer alıyor. Hiperpigmentasyon sorunlarında en çok başvurulan içeriklerden olan vitamin, yapısı itibariyle özellikle akne iltihaplanmalarında rol oynayan hücresel mekanizmaları duraksatarak leke oluşumunun önüne geçiyor. 2004 yılında International Journal of Cosmetic Science dergisinde yayınlanan bilimsel bir makalede paylaşılan veriler oldukça etkileyici. Buna göre, 35 ile 60 yaş arasında değişen 50 kadın, yüzlerinin yarısına tam 12 hafta boyunca içerisinde %5 oranında niacinamide bulunan nemlendirici bir krem uyguluyor. Araştırmanın sonuçları ilham verici. Çalışmada, 12 hafta sonunda yüzün krem uygulanan tarafındaki leke ve kırışıklıklarda diğer tarafa oranla ciddi bir düzelme olduğu gözlenmiş.

Cilt lekelerine karşı salyangoz kremi etkisi

Ürün önerileri

Mizon Siyah Salyangoz & Siyah Bitki Ekstreli Premium Bakım Kremi

Bu bakım kreminin en önemli özelliği salyangoz özü, 20 farklı bitki ekstresi ve niacinamide olmak üzere üç süper gücü bir arada bulundurması.

 • Cilt lekelerine, izlere, kırışıklık ve ince çizgilere karşı cilde destek sağlıyor.
 • Cildin onarımına, yenilenmesine, gözeneklerin sıkılaşmasına, cilt tonunun dengelenmesine destek veriyor.
 • Tüp formu ile her yerde kolay kullanım sunuyor.

Kore’nin en iyi salyangoz özlü serisindeki diğer ürünlere de bakmak istersen > https://www.justinbeauty.net/mizon-snail-repair-serisi

Secret Key Snow White Cilt Beyazlatıcı Krem

Işıltı etkisini anında gösteren bu beyazlatıcı krem, cildin alt katmanlarına inerek derinlemesine nemlendirme sağlıyor.  BB krem, makyaj bazı ya da nemlendirici olarak kullanabilirsin.

 • Beyazlatıcı etkisiyle de bilinen niacinamide cildin temiz ve yumuşak bir dokuya sahip olmasına da yardımcı oluyor.
 • Cildin doğal beyazlığını ortaya çıkarıcı etkisiyle doğal makyaj tercih edenlerin makyaj rutinlerinin birinci aşamasını oluşturmak için son derece ideal.

Nemlendirici

Niacinamide ciltteki serbest yağ asidi ve seramid oranını artırıyor. Cildin nemi tutması, kızarıklık tarzı lekelerden korunması ve sağlıklı bir bariyer oluşturmasına büyük katkısı var. Niacinamide içeren nemlendirici kremlerden kullanarak bu etkilerin hepsini bir arada deneyimleyebilirsin.

Cildin için en iyi nemlendirici hangisi?

Ürün önerisi: Heimish Beyazlatıcı & Nemlendirici Gül Kremi

İşte hem cilt beyazlatma hem de elastikiyet kaybını önleme amacıyla kullanabileceğin çok etkili bir nemlendirici krem. Anti-enflamatuar özellikli gül suyu ile formüle edilen bu krem makyaj bazı olarak da kullanılabiliyor.

 • Kızarıklık sorunu olan, tahriş olmuş cildi yatıştırıyor ve sakinleştiriyor.
 • Genişlemiş gözeneklerin ve ince çizgilerin görünümünü azaltarak cilt tonunu dengeliyor.
 • İçeriğindeki laktik asit, hücre yenilenmesini destekleyerek cildin daha parlak ve yumuşak bir görünüme ulaşmasına yardımcı oluyor.

Sivilce ve akne karşıtı etki

Niacinamide mucizesi sivilce izlerinin ve lekelerinin tedavisinde oldukça etkili olmasıyla da dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise anti-enflamatuar özellikte bir vitamin olması. 2013 tarihli International Journal of Dermatology çalışması buna şahane bir örnek. Çalışmada akne sorunu yaşayan bireylere 8 hafta boyunca günde 2 kere niacinamide uygulanmış. Araştırma sonunda niacinamide’in bir çeşit antibiyotik gibi etki gösterdiği ve akneli cildi yatıştırdığı gözleniyor.

Ürün önerisi: Mizon Sivilce Sonrası Leke & Kızarıklık Kremi

Bu sivilce sonrası bakım kremi sivilce lekeleri ve sivilce izleri ile mücadelede cildine destek oluyor. Özellikle patlatılmış, sıkılmış sivilcelerin ardından oluşan kırmızı lekelerin ve koyu izlerin giderilmesine destek sunmak için tasarlanmış olması ile benzersiz bir ürün.

 • Propolis ve centella asiatica gibi doğal içerikler cildin onarılmasına yardımcı olurken, canlandırıcı etkili meyan kökü özü ve niacinamide, donuk ve dengesiz cilt tonunun parlak ve berrak hale gelmesinde rol oynuyor. Cilt canlanırken aynı zamanda da yenileniyor.

Yaşlanma karşıtı ve sıkılaştırıcı

Niacinamide içeren cilt bakım ürünleri erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçmede de oldukça etkili. Cildin en alt tabakasına kadar inebilen niacinamide, deri altındaki kolajen dokuyu uyarıyor ve aktive ediyor. Cildi çabuk kızaran ya da roza benzeri cilt sorunları yaşayan hassas ciltler için de oldukça ideal. Cilt bariyerini korurken cilt yüzeyini de pürüzsüzleştiriyor, gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı oluyor.

Ürün önerileri

Aromatica Çay Ağacı Toniği: Bu sıkılaştırıcı yeşil çaylı tonik içerisindeki niacinamide sayesinde cildin canlanmasına yardımcı oluyor, cilt yağlanmasının önüne geçerek sivilce sorunlarını da önlüyor.

 • Formülündeki niacinamide ve adenozin cilt ışıltısının artmasına ve cilt sıkılığına destek sağlıyor.
 • İçerdiği %80,9 oranındaki çay ağacı yağı sayesinde cildin sebum miktarının dengelenmesine destek oluyor.

Mizon Işıltı Artırıcı & Yaşlanma Karşıtı Ampul Kremi: Mizon’un yaşlanma karşıtı kremi mineral ve aminoasitlerce zenginleştirilmiş formülüyle cildi besliyor, cildin daha sıkı hale gelmesine ve yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı oluyor.

 • Cildin koruyucu gücünü artırıyor ve cilde ışıltı veriyor. Cildin beslenmesi, nemlenmesi ve kuruluğa karşı korunmasında oldukça etkili.
 • Cilt beyazlatıcı ve yenileyici özellikli bu konsantre krem, cilt elastikiyetinin artmasında ve ton eşitsizliklerinin giderilmesinde etkili.

Mizon Altın & Salyangoz Ekstreli Göz Maskesi: Mizon’un bu etkili göz maskesi göz çevresi için yoğun ve pratik bir bakım sunuyor. Formülündeki 5 kolajen peptit ve altın sayesinde cildi nemlendirirken cilde ekstra parlaklık ve canlılık veriyor. Salyangoz özü ve niacinamide göz çevresinin onarılmasına ve koruyucu bariyerinin güçlenmesine yardımcı.

 • Göz çevresini nemlendiriyor, kırışıklık ve ince çizgilerle mücadele ediyor, cildi yeniliyor.
 • Cilt tarafından kolayca absorbe olan bir yapıya sahip ve böylece etkisini çok daha hızlı gösteriyor, cildi anında yatıştırarak rahatlatıyor.

Güneş koruyucu

Cilt lekelerine karşı bu derece etkili olan bir vitaminin güneş koruyucu içeriklerine dahil edilmemiş olması elbette düşünülemez. Cilt esnekliğini artıran, bariyeri güçlendiren ve renk değişimlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan niacinamide işte bu nedenle etkili güneş koruyucu ürünlerin içeriğinde de kendisine yer bulmuş. Sağlıklı bir ten rengi ve dokusu için bu tür koruyuculardan kullanmak oldukça önemli.

Ürün önerisi: Aromatica Doğal & Geniş Spektrum Güneş Koruyucu

İşte senin için sadece bitkisel yağlarla formüle edilen, silikon yağı ve sentetik kimyasal yağ içermeyen organik bir güneş kremi. Aromatica Aromatica Calendula NON-NANO UV Protection Unscented SPF30/PA+++, güneşin UVA ve UVB ışınlarının cilde zararlı etkilerine karşı cildi korumaya yardımcı oluyor.

 • Güneş ışınlarını cildinden yansıtarak güneşin zararlı etkilerini engelliyor.
 • Doğal yağlar cildi besliyor.
 • İçeriğindeki niacinamide leke oluşumunun önlenmesi ve var olan lekelerin tedavisinde oldukça etkili.

Gördüğün gibi niacinamide on parmağında on marifet, eşsiz bir vitamin. Bu müthiş içeriği cilt bakımı rutinine katmaya ne dersin?

Cilt beyazlatıcı, ton düzenleyici ve leke karşıtı diğer ürünler için tıkla

Bir yorum yaz