Evet, Mısırlılar aloe vera için “ölümsüzlük bitkisi”, Kızılderililer ise “cennetin sihirli âsası” demiş. Binlerce yıldır hayatımızda olan aloe veranın evrimini insana âdeta her açıdan faydalı olmak üzerine tamamladığını söylesek herhalde yanılmış olmayız. Modern güzellik dünyası da onu yeniden keşfetti. Bu mucizevi bitkinin özellikle cilt bakımındaki yerini nasıl anlatsak, nerden başlasak… 

Adına ilk kez M.Ö 1500’lü yıllarda rastlıyoruz. Eski Mısır’da enfeksiyon ve yanık tedavilerinde kullanıldığı belirtilmiş. Güzellik, cilt bakımı ve gençlik denince Kleopatra’nın gözünden hiç kaçar mı? Cildini taze ve canlı tutmak için jelini yüzüne süren ilk kişilerden birinin o olduğu biliniyor. Derken Napolyon’un eşi Josephine’in de süt banyosuna bu jelden kattığı rivayeti ortaya çıkmış. Örnekler malum, antik çağların güzellik ve cilt bakımı ustaları bitkiyi hayatlarının önemli bir parçası yapmış binlerce yıl önce. Gelecekte de durumun farksız olacağını acaba tahmin etmişler midir, kim bilir? Lâkin bugün kocaman güzellik sektörünün önemli bir kısmının aloe veralı ürünlerden oluştuğunu duysalar, bizce yine de şaşırırlardı. 

Aloe vera nedir? Nereden gelir? 

Yapraklarından saçtığı şifayla vücudun hem içine hem de dışına yarayan bu bitkinin ana vatanı Afrika. Zambakgiller ailesinden gelen bitkietli yaprakları uçlara doğru kılıç gibi sivrileşen bir yapıya sahip. Şifasının kaynağı yapraklarının içerisinde yer alan jelatinimsi, saydam bitki özü. A, E, C, B1, B2, B12, B3, B6, kolin ve folik asit içeren, besin değeri oldukça yüksek olan bu bitkinin vücudun içinde yarattığı değişimler bir başka yazının konusu olacak kadar uzun. Bu yazının odağı ise cildine sağladığı o müthiş faydalar… 

Yeşil dev demiş miydik? 

Maksimum 60 cm kadar büyüyebilen aloe vera, etkileri açısından bir çeşit yeşil dev! Bu yeşil devin en temel özelliklerini 3 kelimede toparlayın deselerdi; yatıştırıcı, nemlendirici ve besleyici derdik. Ancak yine de yetmezdi, çünkü çok daha fazla faydayı bünyesinde barındırıyor.  

Cilde faydaları: 

  1. Yatıştırıcı ve onarıcı: En bilinen faydalarından biri yanıklara, yaralara, tahriş olmuş cilde ve kızarıklıklara epey iyi gelmesi. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için de aloe veralı ürünler tercih ediliyor. Bu onarıcı ve yenileyici etkinin nedeni ise içerdiği vitamin ve mineraller. Bu yoğun içerik hücrelerin büyümesi ve fonksiyonlarında çok etkili. 
  2. Doğal antioksidan: Antioksidan, antiviral ve antifungal olması nedeniyle önemli bir enflamasyon savaşçısı ve bağışıklık destekleyicisi. Bu da özellikle sivilce, egzama ve iltihap gibi sorunlarda tedavi edici bir etki oluşturuyor. 
  3. Doğal nemlendirici: İçerisinde bulunan 200’den fazla aktif bileşen, 70’den fazla vitamin, enzim, mineral, amino asit ve salisilik asitler vücut için eşsiz bir besin ve nem kaynağı. 
  4. Yaşlanma karşıtı etki: Cilt hücrelerinin yenilenmesinde E ve C vitamini ve beta karotenin etkisi büyük. Bu üç maddeyi de içeren aloe vera, özellikle antiaging ürünlerin içerisinde bolca kullanılıyor. 
  5. Canlı ve parlak cilt: Kore kozmetiği içerisinde sık kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri bu özellik. İçerisindeki mineral ve su içeriğinin yüksek olması, kuru, mat ve solgun ciltler için önemli bir canlılık kaynağı olmasını sağlıyor. 

Cilt bakımında aloe vera nasıl kullanılır? 

Aloe veralı ürünler oldukça çeşitli. Tonikten kreme, maskeden jele kadar farklı alanlarda pek çok ürünü tercih edebilirsin. Aşağıda bunların ne olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği noktasında küçük bir rehber var: 

Aloe vera jeli

 Bitkinin yapraklarından elde edilen aloe vera jeli, tamamen doğal olduğu sürece hem oral hem de dışarıdan kullanılabilen bir ürün. Hafif, yağsız ve kolay sürülen bir yapıya sahip. Tahriş olmuş ciltlerin yatıştırılmasında, cildi nemlendirmede, kızarıklıkların geçirilmesinde oldukça etkili. Özellikle güneş sonrası hassasiyetlerde kullanılıyor. Ardında yapışkan bir his bırakmaması ve cilde ferahlık vermesiyle her gün güne başlarken ve günü tamamlarken keyifle kullanabilirsin.  

Senin için doğal aloe vera jeli önerimiz: https://www.justinbeauty.net/aromatica-95-organic-aloe-vera-gel 

Aloe vera kremi

Organik ve doğal krem, özellikle cildin nemlendirilmesi amacıyla kullanılıyor. Cilde yoğun bir nem desteği sağlarken kızarıklık, tahriş ve yanma gibi hassasiyetlerin giderilmesine de katkı sağlıyor. Cilt beyazlatma, yaşlanma karşıtı ve hücre yenileyici gibi özelliklerle öne çıkan aloe vera kremini her gün kullanarak bu mucizevi etkileri bir arada deneyimleyebilirsin. 

Senin için doğal aloe vera kremi önerimiz: https://www.justinbeauty.net/aromatica-95-natural-aloe-aqua-cream-dogal-aloe-kremi 

Aloe veralı güneş kremi

Güneşin zararlı UVA & UVB ışınlarına karşı müthiş bir doğal koruma sağlayan bitki, elbette bir güneş kremine en çok yakışan bitki özlerinin başında geliyor. Aloe veralı bir güneş kremi kullanarak cildini koruyabilir, yatıştırabilir ve nemlenmesini sağlayabilirsin. Üstelik bu tür kremler diğer güneş kremleri gibi ciltte ağır bir his bırakmıyor. 

Senin için aloe vera güneş kremi önerimiz: https://www.justinbeauty.net/cosrx-aloe-soothing-sun-cream-spf50-pa 

Tonik

 Cildi temizleyen, sıkılaştıran ve nemlendiren cilt toniklerinde aloe vera kullanımı oldukça yaygın. Bu tür bir tonikle hassas cildinin yatışmasını sağlayabilir, cildinin yağ dengesini düzenleyerek sivilce problemine karşı somut sonuçlar elde edebilirsin. 

Senin için aloe veralı tonik önerimiz: https://www.justinbeauty.net/benton-aloe-bha-skin-toner 

Aloe vera cilt maskesi

Cildinin hızlı ve etkili şekilde nemlendirilmesi için tercih edebileceğin ürünlerin başında cilt maskeleri geliyor. Aloe veralı cilt maskeleri ile cildine haftalık yoğun nem takviyesi yapabilir, elastikiyetinin ve parlaklığının artmasına katkıda bulunabilirsin. 

Senin için aloe vera maskesi önerimiz: https://www.justinbeauty.net/mizon-joyful-time-essence-mask-aloe-maskesi 

Aloe vera suyu ve özü içeren bitkilerin asırlardır kullanılmasının arkasında büyük bir kadim bilgi ve deneyim gizli. Bu bilginin sırrına erişmek, şifasından nasiplenmek için şimdi sen de aloe veralı doğal ürünler kullanmaya ne dersin? 

Tüm ürünlerimize göz atmak için burayı tıklamayı unutma!  

Bir yorum yaz