Organik kozmetik, doğal kozmetik, vegan kozmetik, cruelty-free… Kore kozmetiği denince aklımıza ilk gelen kelimelerden bazıları da bunlar oluyor değil mi? K-Beauty’den bahsederken her zaman ürün içeriklerinin ne kadar doğal olduğunu vurguluyor, formüllerinin cilt için daha sağlıklı şekilde tasarlandığından ve zararlı içerikleri olabildiğince barındırmadığından da söz ediyoruz. Peki “doğal içerik” tam olarak ne demek? Bir formülün doğal içeriklerle oluşturulması onu daha sağlıklı mı kılar? “Doğal” ve “organik” arasındaki fark nedir? Peki ya vegan, vejeteryan ve cruelty free? Bu konseptlere dair aklımızda birçok soru beliriyor. Hadi hepsini cevaplayalım.

Doğal Cilt Bakımı

Günümüzde hızlı tüketim ürünlerinin maliyetini düşürmek ve daha “hızlı” üretmek için markalar yeni üretim teknolojilerine ve çeşitli kimyasal maddelere yöneliyor. Bu durumda insan sağlığı ve çevre çoğu zaman ikinci plana atılıyor. Oysa kozmetik gibi doğrudan insan sağlığını ilgilendiren ürünlerde ürün içeriği ve üretim metodu çok daha önemli… Kimse cildine ve vücuduna zarar verecek maddelere bilinçli olarak maruz kalmak istemez öyle değil mi? Daha sağlıklı ve sorunsuz bir cilde ulaşmak isterken kullandığımız bakım ürünlerinin zararlı kimyasallarla ve GDO’lu bitkisel içeriklerle hazırlanması, herhalde tam da istediğimiz şeyin zıttı olmalı!

İşte tam da bu yüzden son zamanlarda doğal ve sağlıklı ürün arayışı giderek artıyor ve bir o kadar zorlaşıyor. Evde doğal malzemelerle cilt bakımı yapmaya yönelenler olduğu gibi, marka tercihini cilt için en güvenli içeriklerle üretim yapan doğal markalardan yana kullananlar da bir hayli fazla. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, evde hazırlanan bakım ürünleri, kullandığımız içeriklerin ne şekilde üretildiğini ve standardını bilmediğimiz için pek de öyle düşündüğümüz gibi doğal değil… Yani GDO’lu ve hangi şartlarda, hangi koruyucularla bekletildiğini bilmediğimiz limonlarla evde hazırladığımız limon maskesi aslında ne kadar “doğal”?

Öte yandan kimi markalar ise çevre duyarlılığı yüksek, daha sürdürülebilir ve insan sağlığı için daha güvenli bir üretim ortaya koyduğunu belirterek ayrışıyor. Peki bu markalar, iddialarını nasıl destekliyor ya da onlara nasıl tam olarak güvenebiliriz? Üzerinde “doğal” yazan her ürün gerçekten doğal ve güvenilir midir? Markaların kimi iddialarını çeşitli belgelerle kanıtlamaları yasal olarak düzenlenmişken “doğal” gibi daha genel ifadelerde ise herhangi bir düzenleme bulunmuyor. İşte bu yüzden doğru marka ve ürün seçmek için doğru bilgi sahibi olmak oldukça önemli.

Doğal ve Organik ürünler seçkimize göz at!

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Biraz geriye gidelim. Doğal cilt bakımının kökleri MÖ 4000 yıllarında Mısır, Çin ve Orta Doğu’da bulunuyor. Çeşitli cilt sorunlarının çözümü ve daha sağlıklı bir cilt için zeytinyağı, yumurta akı, sütle karıştırılmış reçine, aloe vera gibi birçok doğal içerik kullanılıyordu. K-Beauty’nin temeline baktığımızda da hanedanlık zamanlarından günümüze dek oluşan devasa bilgi birikiminin modern ürünlerin de temelini oluşturduğunu görüyoruz. Örneğin Kore’de binlerce yıldır cildin daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm kazanması için kullanılan pirinç, modern ürünlerde de sıkça kullanılan doğal bir içerik.

Eğer K-Beauty’e biraz aşinaysan zaten birçok ürün isminin doğal içeriklerden geldiğini ve formülünün yüksek oranda bu içeriklerle oluşturulduğunu fark etmişsindir: Pirinç maskesi, salyangoz özlü krem, aloe vera jeli gibi… Genel olarak Kore cilt bakım felsefesi ve markaları doğal içeriklere dayandığından, doğal ürün arayanlar için K-Beauty ilk akla gelen seçeneklerden. Tabii her Kore markasının tamamen doğal olduğunu söylemek mümkün değil. Markaları incelerken çeşitli kurumlarca verilen onay logolarını ve sertifikaları takip etmek ve kavramların anlamlarını bilmek bize yardımcı olabilir.

Doğal Kozmetik:En sık karşımıza çıkan “doğal kozmetik” ifadesi tek başına bir şey kanıtlamazken marka duruşuna dair bize fikir verebilir. Doğal kozmetik markaları genel olarak formüllerini bitkisel ekstrelerle oluşturan, sentetik kimyasallar, yapay renk, koruyucu ve koku içermeyen, cilt için zararlı olabilecek içerikleri barındırmayan markalardır. Doğal kozmetik markaları üretim aşamasında çoğunlukla karbon ayak izine dikkat eder, hayvanlar üzerinde test yapmaz, sürdürülebilir ve duyarlı üretim metodlarını benimser. Bir markanın “doğal” olma iddiasını kontrol ederken bu kriterlere göre değerlendirmek gerekir. Kozmetik üretiminde kimyasal madde kullanmadan tamamen doğal içeriklerle formül üretmek bir hayli zor ve oldukça masraflı bir süreç. Bu nedenle doğal kozmetik ürünleri fiyat olarak genellikle ortalama üstünde kalır. Son zamanlarda artan ilgiyle doğal kozmetik üretiminin yaygınlaşması ve fiyatların giderek azalması ise sevindirici haber!

Organik Kozmetik: Sık sık doğal kozmetik ile aynı anlamda kullanılsa da aralarında önemli bir fark bulunuyor: Gıda maddelerinden de aşina olduğumuz “organik” kavramı belirli bir standartta üretilen, böcek ilacı, bitkikıran, suni gübre vb zararlı maddelerin üretim sürecine dahil edilmediği içerikler için kullanılıyor. Bu standartlar ülkeden ülkeye değişebilir.

Dikkat edilmesi gerekenlerden biri de şu: “Organik” içerik, “doğal” içerikten daha iyi ve daha sağlıklıdır gibi bir genelleme yapamayız. Aslında bir ürünün (organik cilt yağları hariç) tamamıyla organik içeriklerle üretilmesi neredeyse imkansız. Bir içeriğin organik olmaması mutlaka toksik maddeler barındırdığı ya da daha düşük kalitede olduğu anlamına gelmez. Organiklik, sadece üretim biçimine dair bilgi verir. Doğal kozmetik şemsiyesine giren ürünlerin çoğu formüllerinde doğal ve organik içerikleri bir arada kullanırken,yukarıda bahsettiğimiz zararlı içerikleri ise barındırmaz. Formülünün belirli bir yüzdeden fazlası organik içeriklerle üretilen ürünler “organik ürün” olarak kabul edilir ve bu oranlar ürün tipine göre değişebilir.  Bir hatırlatma, doğal ve organik ürünler yapay koruyucu da içermediğinden genellikle kısa süre içinde tüketilmelidir. Son kullanma tarihi ile üretim tarihi arasında sadece 6 ay olan ürünlerle karşılaşabilirsin!

 

EWG:Doğal ya da organik ifadelerini destekleyecek çeşitli sertifikalar bize ürünler hakkında detaylı bilgiler verebilir. Bu konuda çalışma yapan birçok resmi kuruluş ve sivil toplum örgütü bulunuyor. Envirenmental Working Group (EWG) bunlardan en ünlüleri. EWG bilgi bankasında on binlerce ürün bulunuyor. Satın almak istediğiniz ürünün ismini girerek formülünde bulunan içeriklerin cilt için oluşturduğu risk seviyesini görebilirsin. Ayrıca EWG kriterlerine göre cilt için sağlıklı olduğu kanıtlanan ürünler “EWG Verified” logosu ile ödüllendirilmekte. Bu logoyu gördüğün ürünleri güvenle kullanabilirsin.

EWG Onaylı Ürünler Seçkimize göz at!

ECOCERT:Üretim sürecinde içeriklerin “doğal” ya da “organik” tanımını hak etmesi için belirli standartları baz alan ve ürünleri/içerikleri sertifikalandıran en önemli kuruluşlardan birisi şüphesiz ECOCERT. Ecocert Natural Cosmetic ya da Ecocert Organic Cosmetic sertifikaları, bir ürünü global standartlara göre değerlendirmek için en güvenilir sertifikalar. Bu sertifikaları ürünler için arayabileceğin gibi ürün formülünde kullanılan içerikler için de tek tek arayabilirsin.

Vegan:Vegan kozmetik ürünleri hayvansal ya da hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen (süt, yumurta, bal vb) hiçbir içeriği formülünde bulundurmuyor. Vejeteryan ürünler ise hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen içerikleri formüllerinde barındırabilir. Her iki tip ürünler için de hayvanlar üzerinde test yapılmadığını söylememize herhalde gerek yok. Bir ürünün vegan olduğundan emin olmak istiyorsan Vegan Society onaylı ürünlerde göreceğin vegan logosunu kontrol et.

 

Vegan Ürünler seçkimize göz at!

 

Cruelty-Free:PETA terafından verilen “Beauty Without Bunnies” logosu ya da Leaping Bunny Programı logosu gibi logolar, üretim sürecinde hiçbir zaman hayvanlar üzerinde test yapılmadığını ifade eder. Burada belirtmemiz gereken önemli bir dipnot var: Global sertifikalar ürün özelliklerine dair bize kesin bilgiler sunsa da, bu sertifikaların olmayışı ürün özelliklerine dair bir anlam ifade etmeyebilir. Örneğin K-beauty markalarının çoğunluğu hayvanlar üzerinde deney yapmaz ve 2019 yılı sonu itibariyle hayvan deneylerinin tamamıyla yasaklanması planlanmakta. Ancak bahsettiğimiz diğer birçok sertifikanın hak edilmesi oldukça büyük masraflar ve uzun süreçler sonunda gerçekleşiyor. Yani bu logoları görmediğin ürünler de pekala vegan, organik ya da cruelty free olabilir.

Cruelty-Free Ürünler seçkimize göz at!

Kozmetik ürünlerine dair sayısız farklı sertifikadan bahsedilebilir. Çoğu marka ürün açıklamalarında bu sertifikalarını sergiler. Herhangi bir kozmetik ürün kullanmadan önce bu belgeleri incelemenin, ürün formülü ve içeriklerine dair bilgi sahibi olmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Cildine sürdüğün her şey vücuduna da karışıyor, o yüzden hangi cilt bakım ürünlerini tercih edeceğin doğrudan sağlığını da etkiler. Herhangi bir ürün seçmeden önce mutlaka ürün hakkında detaylı bilgileri incelemeni tavsiye ederiz.

Herhangi bir sorun için bize her zaman ulaşabileceğini de sakın unutma!

 

 

 

Yazar

Bir yorum yaz