Propolis, K-Beauty denince akla gelen en önemli içeriklerden biri! Bal ile birlikte de sık sık kullanılan, adeta doğanın mucizesi denebilecek özellikleri olan propolis, kesinlikle daha yakından tanınmayı hak ediyor. Tüm cilt tiplerinin severek kullanabileceği bu yıldız içerik, bu kadar popüler olmanın hakkını veriyor!

Peki propolis tam olarak nedir? Propolis, arıların kovanlarını korumak için ürettikleri maddenin ta kendisi. Binbir çeşit çiçeği ve tomurcuğu gezen arılar, bu bitkilerden elde ettikleri reçineyi işleyerek propolis haline getiriyor. Arılar propolisi tam olarak hangi sebeple üretiyor dersen, propolisin onlar için de pek çok işlevi var.

propolis-cilt
  • Propolis, arı kovanlarını sağlamlaştırmak için biçilmiş kaftan. Kovandaki çatlakları onarmak ve kovanı dış etkenlere karşı korumak, propolisin bir numaralı işlevi.
  • Bu madde kovanı sterilize etmek için de ideal. Antimikrobiyal özelliği sayesinde kovanda oluşabilecek mikropları yok ediyor.
  • Bal peteklerinin hijyeninin sağlanmasında ve güçlenmesinde de kullanılıyor. 

Propolis Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Geldik propolis ve cilt bakımı ilişkisine… Böylesine doğal ve böylesine işlevsel bir maddenin cildimizde de harikalar yaratacağını artık biliyoruz. Kore cilt bakımı rutinlerinin ayrılmaz parçalarından biri olan propolisli ürünler, tüm K-Beauty severlerin odağı olmuş durumda. Çünkü propolisin cilt bakım rutinimize katkısı tam da hayal ettiğimiz gibi.

balin-yuze-faydalari
  • B1, B2, C ve E vitaminleriyle gerçek bir vitamin deposu. Demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır da içeren bu arı ürünü, cilt için önemli bir şifa kaynağı.
  • Antienflamatuar, antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan propolis, aynı zamanda antioksidan etkiye de sahip! Cildimiz daha ne isteyebilir?
  • Cilt bariyerini güçlendirmek için son derece iddialı bir içerik. Tıpkı kovanı güçlendirdiği gibi, cildimizi de zararlı dış faktörlere karşı koruması için propolise güvenebiliriz!
  • Antibakteriyel ve antienflamatuar etkiye sahip olduğundan iltihaplanma, akne ve sivilce problemlerine karşı imdadımıza yetişiyor. Ciltte oluşan kızarıklıkları yatıştırmak ve cilt lekeleri ile savaşmak için propolisin onarıcı ve yenileyici gücünden yardım almak harika bir fikir.
  • Propolis, cildi neme doyurmak için de ideal! Üstelik cildi nemlendirmekle kalmayıp yağ – su dengesini de kontrol altına almaya yarıyor.

Propolis İçeren Ürünlerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Propolis böylesine şifalı bir maddeyken, cilt bakım rutinimizde yer almayı kesinlikle hak ediyor. Hazırladığımız bal ve propolis koleksiyonu, her cilt tipine uygun ürünler içeriyor. Böylece tüm ciltler propolisin sunduğu mucize ile canlanıyor, yenileniyor ve sağlıklı bir ışıltıyla göz kamaştırıyor!

propolis-cilt

Propolisli ürünler arasında yok yok. Nemlendirici krem, gece maskesi, sivilce sonrası leke ve kızarıklık kremi… Cildinin ihtiyacını belirleyip propolisi rutinine katmak için çok fazla seçeneğin var. Eğer Kore cilt bakım ürünleri arasından bizim favorilerimizi soracak olursan…

Benton Aloe Propolis Soothing Gel

Aloe vera ve propolis gibi iki yıldız içeriği bir araya getiren Benton Aloe Propolis Soothing Gel, kesinlikle cilt bakım rutinlerinin vazgeçilmezleri arasında! Cildi besleyici ve yatıştırıcı özellikteki bu krem, %80 oranında Aloe vera ve %10 oranında propolisle geliştirilmiş.

İrite olmuş cildi sakinleştirmek, akne ve sivilce lekelerine karşı savaşıp oluşan izleri hafifletmek, cildi nemlendirmek ve daha ışıltı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmak… Bu jel hepsini ve daha fazlasını sunan gerçek bir kahraman. Tüm cilt tipleri tarafından kullanıma uygun olması da cabası!

Mizon Acence Mark-X Blemish After Cream

Propolisli bir kızarıklık kremi arıyorsan sivilce lekelerine karşı bir numaralı yardımcın olacak bu ürüne kulak ver! Biliyorsun ki sivilcelerle oynamak, iyileştiklerinde bile can sıkmaya devam eden koyu ve kırmızı sivilce lekelerine yol açabiliyor. Formülasyonunda propolis içeren Mizon Acence Mark-X Blemish After Cream kızarıklık kremi, hem sivilcelerle savaşmana hem de sivilce lekelerini gidermeye yardımcı oluyor. Mizon Creative Beauty Lab tarafından geliştirilen bu süper kahraman Niasinamid, Centella asiatica ve peptid gibi yıldız içerikleri de bünyesinde barındırıyor. Bu sayede cildini güçlendirmen ve lekelerle savaşman için biçilmiş kaftan!

Cosrx Ultimate Moisturizing Honey Overnight Mask

Sıra geldi bir diğer özel propolisli ürün tavsiyemize! Cosrx Ultimate Moisturizing Honey Overnight Mask, içerdiği %87,6 propolis oranıyla göz dolduran bir seçenek. Cildi derinlemesine nemlendiren, yenileyen ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu ürün hem normal yüz maskesi hem gece maskesi hem de nemlendirici olarak kullanılabiliyor. Propolisin ve balın cilde faydaları saymakla bitmez! Bu gece maskesi de cildi yatıştıran, ince çizgi ve kırışıklıklara karşı savaşan özel formülü ile cildine çok yönlü bir bakım uygulamak isteyenler için ideal.

Cilt bakımı denince propolis, üzerine uzun uzun konuşulmayı en çok hak eden içeriklerden biri! Pek çok kişi balın yüze faydaları hakkında bilgi sahibi olsa da, bir diğer arı ürünü olan bu madde de popülerliğini sonuna kadar hak ediyor. Peki sen rutinine hangi ürünü eklemeyi düşünüyorsun? 

Bir yorum yaz