Yoksa sen de avuç avuç dökülen saçlarını görünce paniğe kapılanlar kulübünden misin? Kocaman bir evet dediğini duyduk! Kadın erkek demeden herkesin yaşadığı, çoğu zaman sağlık sorunları ya da yanlış ürün kullanımı kaynaklı olan saç dökülmesi, hayatı bildiğin kabusa çeviren, çok can sıkıcı bir durum. Oysa soruna uygun müdahale ve doğru bakım ürünleri ile gür, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak hiç de zor değil!

Yaşadığın uzun süreli ve yoğun saç dökülmeleri ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Daha sık yaşanan, kısa sürdüğü halde yoğun saç kaybına neden olabilen dökülmelerde ise en belirgin nedenler stres, mevsimsel değişiklikler, yanlış şampuan ve saç bakım ürünleri olarak öne çıkıyor. Dökülme nedenini doğru tespit ettikten sonra etkin önlemler alabilir, saçına en uygun doğal içerikli saç bakım ürünleriyle sorunun önüne geçebilirsin.

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi ne zaman ciddi bir sorun haline gelir biliyor musun? Aslında sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunuyor. Bu yoğunlukta bir saçta, her gün ortalama 150 adet saç telinin dökülmesi oldukça normal. Ancak bu oranın üstünde yaşanan dökülmeleri mutlaka ciddiye almak gerekiyor. Özellikle yılda 3 kez tekrarlanan ve 2 aydan fazla süren saç dökülmesi sorunu için doktora gitmek şart.

Saç dökülmesi nedenleri

Her saç telinin bir yaşam döngüsü olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre bir saç teli ortalama 6 yıl kadar yaşıyor ve sonra dökülüyor. Bu oldukça doğal bir süreç. Eğer banyo yaparken ya da kurulanmış saçta eline bundan çok daha fazla saç geldiğini fark ediyorsan, aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsin.

 • Hormonal ve besinsel faktörler
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Kimyasal maddelere maruz kalmak
 • İlaçlar
 • Stres ve kaygı
 • Saçlı deri hastalıkları
 • Genetik
 • Doğum
 • Sistemik hastalıklar
 • Yanlış şampuan ve saç bakım ürünleri

Saç dökülmesine karşı biotin içeren saç bakım ürünleri

Saça ve cilde olan müthiş katkıları nedeniyle güzellik vitamini olarak anılan biotin, koenzim R ve vitamin B7 olarak da biliniyor. Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri biotin eksikliği.

Biotinin işlevleri:

 • Vücuda alınan besinlerin vücut tarafından emilimine yardımcı oluyor.
 • Enzimlerin yapısına girerek onları aktive ediyor ve gıdaların vücuda yararlı hale gelmesine destek oluyor.
 • Hücre büyümesine olan katkısı nedeniyle saç dökülmesinin önlenmesinde ve saçların sağlıklı şekilde uzamasında oldukça etkili.
 • Eksikliği durumunda, saç yapısında incelme ve kırılma gibi zayıflık belirtileri, matlaşma ve saç dökülmesinde artış gibi durumların yanı sıra, tırnak kırılması ve cilt kuruluğu gibi sonuçlar da ortaya çıkıyor.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesinin önlenebilmesi için elbette nedenin doğru tespit edilmesi gerekiyor. Buna göre hangi önlemi alman gerektiğini gönül rahatlığıyla bilebilir ve harekete geçebilirsin. Vitamin ve mineral takviyesi, söz konusu rahatsızlığa uygun bir ilaç tedavisi, doğru beslenme düzeni, saç ekimi ve saç mezoterapisi gibi pek çok dökülmeyi önleyici yöntem bulunuyor. Ancak saçlarını korumak ve güçlendirmek için atabileceğin en temel ve kolay adım, saç tipine ve ihtiyacına uygun ürünleri içeren bir saç bakım rutini uygulamak.

Çok daha güçlü ve canlı saçlar için saç bakım rutini nasıl olmalı?

Saç dökülmesini önlemede sana destek olacak, saçlarının hiç olmadığı kadar sağlıklı ve canlı olmasını sağlayacak ilk yardım ekibini saç bakım ürünleri oluşturuyor. Ağır içerikli, bol kimyasallı ve kalitesiz ürünler yerine, gücünü doğal bitki özlerinden alan, EWG onaylı, temiz içerikli şampuan ve saç bakım ürünleriyle saçlarının çok daha güçlü olmasını sağlayabilirsin.

Saç dökülmesine birebir Aromatica B5+Biotin Güçlendirici Şampuan!

Bu özel şampuan, B5 Vitamini, Pro B vitamini ve Biotin içeriyor. Zayıf düşmüş ve ince saç tellerinin güçlenmesinde ve saçların ışıltı kazanmasında etkili. Saç derisine ve saç köklerine besin sağlarken saçları nazikçe temizliyor. %98,5 oranında doğal içeriklerle hazırlanan cruelty free ve güvenli formülü EWG sertifikası ile tescilli.

Aromatica B5+Biotin Güçlendirici Saç Kremi ile yumuşacık saçlar

Saçları güçlenmesi için besleyen, saçların yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olan bir saç kremi. Saçı nemlendirmek ve yumuşak tutmak için bitkisel ve güvenli içeriklerle formüle ediliyor. %93,8 oranında doğal içeriklerle hazırlanan içeriği cruelty free ve EWG onaylı.

Saç dökülmesine karşı BONUS ürünler!

Argan içeren saç bakım ürünleri ile güçlenmiş saç kökleri, gür ve sağlıklı saçlar

Saç dökülmesine karşı kullanılabilmesinin yanı sıra, saç bakımı denince de hemen akla gelen, her derde deva bir başka bitkisel içerik de argan. İçeriğindeki E vitamini, omega 9 ve omega 3 ile hem saç diplerini hem de saç tellerini besleyen argan, saçın çok daha gür olmasını sağlıyor. Özellikle uzun saçlarda koparak dökülmelerin önüne geçmeye yardımcı oluyor, saçların daha hızlı uzamasına katkıda bulunuyor.

Argan hakkında tüm merak edilenler için tıkla

Mizon Doğal Argan Yağlı Saç & Saç Derisi Şampuanı

Mizon’un en sevilen ürünlerinden biri olan bu özel şampuan, saç derisini yatıştırmada ve ince telli ve zarar görmüş saçların güçlenmesinde etkili bir ürün. İçeriğindeki organik argan yağı, sağlıklı bir görünüm için saçları onarıyor, nemli bir tabaka oluşturarak saçların perma, boya gibi işlemlerden sonra sağlıklı ve parlak görünmesini sağlıyor.

Aromatica Argan Yağı Saç Bakım Maskesi

Özellikle kuru, boya ve kimyasal maddeler nedeniyle zarar görmüş, sertleşmiş saçlar için tavsiye ediliyor. Bu doğal saç maskesi, hasar görmüş ve kırılmış saçlara yoğun bakım sağlayan, %0,3 oranında organik, %88 oranında doğal içeriklerle tasarlanıyor.

Aromatica Argan Yağı Vegan Saç Bakım Esansı

İçeriğindeki organik argan yağı ve moringa yağı ile saçları besleyerek saçın sağlıklı, doğal, ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. %100 doğal ve cruelty free formülü hayvanlar üzerinde deney yapılmadan üretiliyor. Bu vegan saç esansı, aktif bileşenleri ve silikon içermeyen yapısıyla saçları nemli, yumuşak ve parlak tutuyor.

Kaliteli, doğal ve bitkisel saç bakım ürünlerine gözün kapalı güvenebilirsin!

Biricik saçına bakım yapan diğer şahane ürünlerimiz burada!

Bir yorum yaz