Yaz ayları için cilt bakım rutini nasıl olmalı? Neden yaz aylarında farklı bir rutin tercih etmeliyiz?

Sıcaklar iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Yaz bunaltıcılığı ağırlaştıkça; hafifleme isteğimiz de artıyor. Yaz aylarında ruhumuz gibi cildimiz de hafiflemeye ihtiyaç duyar. Yapabileceğin en güzel şeyse cildine istediğini vermek…

Nasıl mı? Elbette cilt bakım rutininizi değiştirerek!Rutin değişikliklerinde yaza adapte edilmesi gereken 3 temel aşama var, gelin detaylara inelim:

1. Onarım

Cildimiz onu ne kadar korusak da zaman içerisinde dış ve iç etkenlerden dolayı yıpranır, bakıma ihtiyaç duyar. Kış aylarında bakım rutininin onarım evresi için krem, ampul, serum gibi ürünleri hangi formda olduğuna bakmaksızın rahat bir şekilde kullanılabilir. Ancak yaz ayları için bu durum böyle değil. Krem formundaki onarım ürünleri, daha iyi nemlendirme sağlayabilmek için doğal yağlardan oluşan içerikleri de bünyesinde barındırabilir. ‘’Normalde hiç sivilcem çıkmazken yaz aylarında irili ufaklı sivilcelerim çıkmaya başladı.’’ diyorsan, sebebi rutinindeki yağlı içeriklere sahip bir krem olabilir. Bunu önlemek için yapılacak en güzel şey; bakım rutinindeki kremin yerine, onunla benzer içeriklere sahip ampul, serum ya da esans formunda bir ürün koymaktır. Böylece cildin yoğunluk hissinden kurtulur.

Önerdiklerimiz: 

Pyunkang Yul Essence Toner

2. Nemlendirme

Nemlendirme cilt bakım rutininin olmazsa olmazı. Peki yazın nasıl bir nemlendirici tercih etmeliyiz? Genelde krem formunda kullandığımız yoğun içerikli nemlendiricilerin de bir süreliğine rafa kalkması gerekiyor. Onun yerine ‘oil-free’ olduğunu bildiğimiz ya da “jel” formunda nemlendiricileri tercih etmek daha doğru olur. Eğer onarım için bir ürün kullanmıyorsan ve sivilcelerde ya da cildin yağlanmasında artış hissediyorsan sebebi kullandığın ürünler olabilir.

Önerdiklerimiz:

Mizon Water Volume Aqua Gel Cream Tube

Nature Republic Soothing Moisture Aloe Vera 92 Soothing Gel

3. Güneş Koruyucular

Güneş tepede pırıl pırıl parlarken güneş koruyuculardan bahsetmemek olmazdı herhalde. Kış aylarında kimi günlerde ihmal edilse de yaz aylarında güneş koruyucu olmadan dışarıya çıkmak cildin için oldukça yıpratıcı etkilere sahip. Bakım rutinini tamamladıktan sonra son adım olarak cilt tipin için uygun olan bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etme! Güneş koruyucular ile ilgili detaylı bilgi için blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerdiklerimiz:

Neogen Day Light Protecting Sunscreen SPF50 PA

Cosrx Aloe Soothing Sun Cream SPF50 PA

Cilt bakım rutinini hafifletmek daha etkisiz bir bakım rutini oluşturmak anlamına gelmiyor. Her zaman söylediğimiz gibi doğru bir bakım cildini iyi tanımaktan geçiyor. Cildini iyi tanıyanlar hangi çevresel faktöre ya da mevsime cildinin nasıl tepki verdiğini de iyi bilir ve buna göre gerekli değişiklikleri yapar…

Yaz ayları boyunca çeşitli kampanyalardan yararlanarak rutinin için yeni ve harika ürünler keşfedebilirsin. Yaz için ideal Kore cilt bakım ürünleri keşfetmek için mağazamıza göz at!

Bir yorum yaz