Çoğumuz yüzümüzü temizleyici bir ürünle sabah akşam mutlaka yıkadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak pek azımız kullandığımız ürünün cildimize ne kadar uygun olduğunu, su sıcaklığının ideal derecesini ya da yüzümüzü yıkarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini iyi bilir.  Ya sen ne durumdasın? Hiç merak etme, yüz temizliği hakkında doğru bilinen yanlışları söylemeye geldik! 

Günlük cilt bakımının belki de en önemli aşaması yüz temizliği. Cildini derinlemesine temizleyen ürünlerden seçtiğine eminiz. Peki cilt tipine uygun, lipit tabakaya zarar vermeyen ve cildinin asit, yani pH değerini değiştirmeyen bir ürün kullandığından emin misin? Yüz temizliği maalesef hala pek çok yanlış bilgiyi, hatalı uygulamayı barındırıyor. Çoğu zaman cildimizi iyi tanımadığımız için yanlış ürünler kullanıyor, istemeden ona zarar veriyoruz.

İşte bu gibi nedenlerle aşağıdaki noktalara dikkat etmekte fayda var.

Yüz temizliği söz konusu olduğunda  en sık yapılan hatalar: 

Cilt tipine uygun olmayan yanlış yüz temizleme ürünleri 

Yüz temizliğinin altın adımı doğru ürün seçimi. Yüz temizliği denince akla yüz temizleme jeli, temizleme sütü, tonik, temizleyici köpük ve sabun gibi pek çok farklı ürün geliyor. Peki bunlardan hangisi sana uygun? Bunun için öncelikle cilt tipini öğrenmelisin. Ancak bu şekilde cildine zarar vermeyen formüle ulaşabilirsin. Aksi halde cildinin asit yapısı bozulacağı gibi, farklı cilt sorunlarıyla da karşılaşman mümkün.

Koreli kadınların ünlü ikili temizlik, “double cleanse” rutinini duymuş muydun? Rutinin çıkış noktası cildimizde kirliliğe neden olan bazı maddelerin su, bazı maddelerin ise yağ ile çözünmesi. İşte bu nedenle önce yağ bazlı bir temizleyici kullanarak ciltteki fazla sebum, ölü deri hücreleri, silikonlar, güneş koruyucular ve makyajın temizlenmesi sağlanıyor. Ardından kullanılacak su bazlı bir temizleyici, yani jel ya da köpük ise cildi derinlemesine temizliyor ve pH dengesinin korunmasını sağlıyor. Bu konuda çok daha ayrıntılı bilgi için, “İki Aşamada Yüz Temizleme: Double Cleanse” yazımızı okuyabilirsin.

Yüzümü sık sık yıkarım 

Doğru temizleyiciyi buldun, ancak yüzünü günde iki kereden fazla yıkıyorsun. Yanlış! Yüzünü sabah uyanınca ve akşam yatmadan önce olmak üzere sadece 2 kere yıkamalısın. Cildi fazla yıkamak, doğal nem dengesinin bozulmasına, cildin kurumasına ve yıpranmasına neden olur.

Yüzümü çok da fazla yıkamam     

Yüzü sık yıkamak kadar az yıkamak da oldukça yanlış. Her gün makyaj ya da çeşitli çevresel faktörlerle kirlenen, gözenekleri tıkanan ve yağlanan cildini en az iki kere yıkamalı, sabah akşam derinlemesine temizlik rutinine uymalısın. Aksi halde fazla sebum ve kir cildinde sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sıcak su daha iyi arındırır! 

Cildine çamaşırlarına davrandığın gibi mi davranıyorsun? Ne kadar sıcak suyla yıkarsam cildim o kadar iyi arınır diyenlerdensen, maalesef sorunun cevabı evet. Sıcak su cildin yağ dengesini alt üst ediyor ve cildi kurutuyor. Kuruluk ise malum kırışıklıkların ve diğer cilt sorunlarının en önemli nedenleri arasında. Cildine en uygun olanı ılık su. Ilık su cildin çok daha sıkı olmasına yardımcı olur.

Yıkarken yüzümü iyice ovalarım ki kirler daha iyi çıksın 

Maalesef öyle bir şey olmuyor. Yüzünü yıkarken cildini ovalamak, bastırarak temizlemek sadece tahrişe neden oluyor. Bunun yerine hafifçe masaj yaparak yıkamayı seçmelisin.

Şöyle bir su çarpsam yeter 

Yetmez. Yüzünü yıkadıktan sonra iyice durulaman, gözeneklerinin içerisinde temizleyici artığı bırakmadığından emin olman gerekiyor. Aksi halde cildinde çözünmesi zor kimyasal artıklar kalabilir. Özellikle çene altı, alın çizgisi ve yanak kenarlarının iyice arındığından emin olmalısın.

Yüzüme havluyu iyice bastırır, güzelce kurularım 

Evet, bu da doğru bilinen yanlış bir uygulama. Çoğumuz yüzümüzü yıkadıktan sonra ilk iş havluya sarılıyor, en ufak bir nem tanesi kalmayana dek cildimizi bastırarak kuruluyoruz. Oysa yapılması gereken, sadece size özel olması gereken bir havluyla hafifçe ıslaklığı almak ve cildin nemi kendi kendisine çekmesini beklemek. Bu şekilde cildin nem dengesi korunuyor ve kırışıklıkların oluşması önlenmiş oluyor.

Cildim temizlendi, şimdi güne başlayabilirim 

Hayır, hiç beklemeden cildine mutlaka uygun bir tonik  ve nemlendirici sürmelisin. Arınan, gözenekleri açılan cildin dış etkenlere karşı savunmasızdır. Tonik ile gözeneklerin sıkılaşır, nemlendirici ise cilt tarafından hemen emilerek yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Cildine uygun tonik seçimi için “Temizleyici, Dengeleyici & Hazırlayıcı: Cilt Bakım Tonikleri” yazımızı,

Cildine uygun nemlendirici seçimi için ise “Cildin İçin En İyi Nemlendirici Hangisi?” yazımızı okuyabilirsin.

Her gün peeling yaparım! 

Maalesef yapamazsın. Ölü deriyi soyan, gözenekleri açan peeling işlemi hafta iki kereden fazla yapıldığında cildi tahriş eder. Bu hassas işlem için cilt tipine uygun ürünlerden seçmeye de özen göstermelisin.

Herhangi bir temizleyici ürün bana yeter 

Cildini temizlerken güvenilir markaların doğal içerikli ürünlerinden tercih etmelisin. İyi bilmediğin, ucuz ve kalitesiz ürünler cildinde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir.

Cilt temizliği için olmazsa olmaz bilgileri artık biliyorsun. Sadece bunlara dikkat ederek bile bakım rutininde fark yaratabilirsin.

Son olarak, senin için son derece güvenilir ve etkili bazı temizleyici ürünler seçtik.

Göz atmaya ne dersin? 

Benton Honest Cleansing Foam, Hassas Ciltlere Uygun Hafif Formüllü Temizleyici Köpük 

Yorgun düşmüş cildi kolayca temizleyen bu köpük temizleyici, cildi çeşitli bitki özleriyle nemlendiriyor. Zararlı maddelerden uzak formülü, minimum içerikle maksimum etkiyi yaratacak şekilde tasarlandı.

Mizon No.1 Moist King’s Berry Cleansing Oil, Aronya ”Süper Besin” Ekstreli Yağ Bazlı Temizleyici 

Bu yağ bazlı temizleyici, dünyanın antioksidanlarca en zengin besini olan “kuş kirazı” içeren formülü sayesinde cildin canlanmasına ve korunmasına yardımcı oluyor, siyah noktaları, kiri, gözenekleri ve makyaj kalıntılarını arındırıyor. Büyük boyutu uzun süreli kullanım için ideal.

Heimish All Clean Balm, Makyaj Temizleme Balmı 

K-Beauty’nin en çok sevilen doğal ve parabensiz bu temizleyici balmı, makyaj kalıntılarını en iyi şekilde çıkarıyor. Hassas ciltler için de uygun olan formülüyle cildi koruyor ve ferahlatıyor.

Heimish All Clean Green Foam, pH 5,5 Değerinde Hassas Ciltler İçin Temizleyici 

Cildin ideal pH seviyesi olan 5,5 değerindeki bu köpük temizleyici, cildin kusursuz dengeye ulaşması için harika bir temizlik deneyimi sunuyor. Paraben içermeyen formülüyle hassas ciltlerin bile kendini yenilemesine ve yatışmasına yardımcı oluyor.

Birbirinden etkili diğer temizleyici ürünlerimiz de burada.

Bir yorum yaz